জিমচাঁয়া মচিয় বিহয়ে চুতুগাচ্চা

 

য়াপেঁ

অহম গঁৰ' য়াঁ, ইগাবা ইবাঁলাজু আৰ‍্কে গউৰব' জেগা, দেইকে মচিলাজুনা জুঙ্না দুমা জেগাৱা বাৰত' দুগে-দাগ অঙ্হহ' দ‍ুইঁ। লহৰে দুগঁই মচি দেউৰি জাতিয়া দুমেই, জিবাই চ্চুনা বউৰিয় মুঁচ্চঙ্নে নিজিঁমাঁঁই।

দেউৰি মচিলাজুৱা অহম' তিনিচুকিয়া, দিবৰ‍ুগৰ্, হিব'হাগৰ, জুৰহাত, লকিমপুৰ, হুনিতপুৰ আৰকে মাজুলি জিলাহ দুমেই। অৰুনাচল পৰদেচ' বউ লুহিত (মহাদেহপুৰ) জিলা আৰ‍্কে চাঙ্লাঙ্ (চুমপই জেগাহ) জিলাহ দুমেই। দেউৰি আতিগুলাজুনা বিহেহ্চ্চা বৰমপুত্ৰ নইয় আতাঁহ নিমাই। বচ'ৰি চাবা লা নইয় বাৰিকাহ আতাঁহ দুমা য়া লাজুৱা হাঁৰ্ নিমাই আৰকে বা হাঁৰ লাজুৰে উগাঁ মুমাঁহ অম্চ্চাৰি চ্চিতি তিৰেই। বিহেহচ্চা লাই মচিলাজুৱা মি, গেহু, গিয়, মিচ্চিমা , দিবি আৰকে চ্চঁ য় উগাঁ মুই।

মচিলাজু:-

গুজা চ্চামুহ দেউৰিলাজুৱা অহম' চুতিয়া লাজুয় পুজাৰি হনুম‍্দে। বাকিঙ্নিনা বউ দেইয়া চুতিয়া লাজুচ্চঙ্ একুহৰে, দৰ‍্ম' আৰকে হমাজ' কাম‍্ লাজুহকে জুগ্ জাম্।

দেউৰি লাজুৱা দুগঁচেইৰে গুজা হাহন‍্ নয়াঁ জাতি হনুম্দে। দেউৰি জাতিয়া গুজা চামুহ গুত‍্চ্চি বাগহ বাগ্ চাৰ'ম‍্দে, দিবঙিয়া, তেঙাপনিয়া, বৰ‍্গিয়া আৰকে পাত'ৰ‍্গিয়া। পাত'ৰ‍্গঁয়া লাজুৱা দেইয়া চ্চঙ্না জা, মচিলাজু ইচ্চাবা মতেৱা বউ অহম' বেলেক্ জাতিলাজুচ্চঙ্ জুগ্ চাবেম্।

য়া:-

অহম গঁৰ য়াঁ, ইগাবা ইবাঁলাজু আৰ্কে গউৰব জেগা, দেইকে মচিলাজুনা জুঙ্না দুমা জেগাৱা বাৰত দুগে-দাগ অঙ্হহ। লহৰে দুগঁই মচি দেউৰি জাতিয়া দুমেই, জিবাই চ্চুনা বউৰিয় মুঁচ্চঙ্নে নিজিঁমাঁঁই।

েউৰি মচিলাজুৱা অহম তিনিচুকিয়া, দিবৰুগৰ্, হিবহাগৰ, জুৰহাত, লকিমপুৰ, হুনিতপুৰ আৰকে মাজুলি জিলাহ দুমেই। অৰুনাচল পৰদেচ বউ লুহিত (মহাদেহপুৰ) জিলা আৰকে চাঙ্লাঙ্ (চুমপই জেগাহ) জিলাহ দুমেই। দেউৰি আতিগুলাজুনা বিহেহ্চ্চা বৰমপুত্ৰ নইয় আতাঁহ নিমাই। বচৰি চাবা লা নইয় বাৰিকাহ আতাঁহ দুমা য়া লাজুৱা হাঁৰ্ নিমাই আৰকে বা হাঁৰ লাজুৰে উগাঁ মুমাঁহ অম্চ্চাৰি চ্চিতি তিৰেই। বিহেহচ্চা লাই মচিলাজুৱা মি, গেহু, গিয়, মিচ্চিমা , দিবি আৰকে চ্চঁ য় উগাঁ মুই।

মচিলাজু

গুজা চ্চামুহ দেউৰিলাজুৱা অহম চুতিয়া লাজুয় পুজাৰি হনুমদে। বাকিঙ্নিনা বউ দেইয়া চুতিয়া লাজুচ্চঙ্ একুহৰে দৰম আৰকে হমাজ কাম লাজুহকে জুগ্ জাম্।

দেউৰি জাতিয়া গুজা চামুহ গুতচ্চি বাগহ বাগ্ চাৰমদে। দেউৰি লাজুৱা দুগঁচেইৰে গুজা হাহন নয়াঁ জাতি হনুম্দে। বা জাতিয়া গুজা চামুহ গুত্চ্চি বাগহ বাগ চাৰমদে দিবঙিয়া, তেঙাপনিয়া, বৰগিয়া আৰকে পাতৰগিয়া। পাতৰগঁয়া লাজুৱা দেইয়া চ্চঙ্না জা, মচিলাজু ইচ্চাবা মতেৱা বউ অহম